| 21.07.2010 Повідомлення про оприлюднення проекту наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій» |
1. Відповідно до статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" Міністерство юстиції повідомляє про оприлюднення з "20" липня 2010 року з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх обєднань на сайті Міністерства юстиції проект наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій» (далі – проект Наказу).
Проект Наказу визначає процедури розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Проектом Наказу пропонується затвердити Порядок розгляду справ та застосування санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом (далі - Порядок).
У разі прийняття Наказу, дія Порядку пошириться на нотаріусів та адвокатів, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, відповідно до пункту 5 частини першої статті 14 Закону здійснюється Міністерством юстиції України. Нотаріуси повідомляють Державний комітет фінансового моніторингу України (далі – Держфінмоніторинг) про свої підозри щодо фінансових операцій у разі посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, за умови, що сума такої операції дорівнює чи перевищує 400000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 400000 гривень. Адвокати повідомляють Держфінмоніторинг про свої підозри щодо фінансових операцій у разі, якщо відповідна інформація стала їм відома за обставин, що не є предметом їх адвокатської таємниці та професійної таємниці, коли вони не виконують свої обов’язки щодо захисту клієнта, представництва його інтересів у судових органах та у справах досудового врегулювання спорів.
Порядком передбачені підстави для застосування санкцій у разі невиконання (неналежного виконання) нотаріусів та адвокатів вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Порядок містить вимоги до складання та реквізитів акту перевірки; перелік осіб, уповноважених приймати рішення щодо застосування санкцій; визначає розміри штрафів, які застосовуватимуться за невиконання (неналежне виконання) субєктом первинного фінансового моніторингу вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також строки для їх сплати.
2. Поштова адреса розробника Проекту : 01001, м. Київ, вул. Городецького,13, Міністерство юстиції України.
Електронна адреса: depnotar1@minjust.gov.ua
3. Спосіб оприлюднення Проекту – шляхом розміщення на офіційній сторінці Міністерства юстиції в мережі Інтернет.
4. Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх обєднань щодо Проекту приймаються протягом місяця з дня оприлюднення Проекту та аналізу регуляторного впливу.
5. Зауваження та пропозиції до Проекту фізичні та юридичні особи можуть надавати через пошту або електронну пошту.
Заступник Міністра Л.В.Єфіменко
Про затвердження Порядку розгляду
справ про порушення вимог законодавства,
що регулює діяльність у сфері запобігання
та протидії легалізації (відмиванню)
доходів, одержаних злочинним шляхом,
та застосування санкцій
З метою забезпечення реалізації вимог статей 14, 23 та 25 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму»,
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Порядок розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій, що додається.
- Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських обєднань (Чижмарь К.І.):
2.1. Забезпечити подання на державну реєстрацію цього наказу відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (зі змінами).
2.2. Довести цей наказ до відома начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальників головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. - Цей наказ набирає чинності одночасно із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» від 18.05.2010 № 2258- VI.
- Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Єфіменка Л.В.
МіністрО.В.Лавринович
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
__ _______ 2010 р. № ___
ПОРЯДОК
розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює
діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню)
доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій
1. Цей Порядок на підставі статей 14, 23 та 25 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі – Закон) визначає процедуру розгляду Міністерством юстиції України (далі – Мінюст), Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
2. Дія цього Порядку поширюється на нотаріусів та адвокатів (далі - Субєкти), державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, відповідно до пункту 5 частини першої статті 14 Закону здійснюється Мінюстом.
3. Терміни, які застосовані у цьому Порядку, вживаються в значенні, наведеному в Законі.
4. Факти порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, виявляються уповноваженими на те посадовими особами Мінюсту, управлінь юстиції під час здійснення нагляду за діяльністю Субєктів, зокрема шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних.
5. Виявлені уповноваженими на те посадовими особами Мінюсту, управління юстиції (далі – посадові особи) факти невиконання (неналежного виконання) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, чітко викладаються в акті перевірки із зазначенням доказів, що підтверджують наявність порушень, та з посиланням на відповідні норми законодавства.
6. Датою порушення провадження у справі про невиконання (неналежне виконання) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, є дата складання акта перевірки, яким виявлені ці порушення.
7. У разі незгоди з висновками, викладеними в акті або актах перевірок, у триденний термін з дати порушення провадження у справі про невиконання (неналежне виконання) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, Субєкт має право подати Мінюсту, управлінню юстиції письмові заперечення (пояснення) разом із доказами, на яких вони ґрунтуються.
8. Акти перевірок Субєкта, документи, які підтверджують факти порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, заперечення до актів перевірок (за наявності) та інші матеріали перевірок не пізніше п’яти робочих днів після їх складання подаються для розгляду та прийняття відповідного рішення Комісії Мінюсту, управління юстиції з питань застосування санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (далі – Комісія Мінюсту, управління юстиції).
9. Рішення про накладення штрафу за вчинене порушення приймається Комісією Мінюсту, управління юстиції.
10. За результатами розгляду матеріалів справи про невиконання (неналежне виконання) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, Комісія Мінюсту, управління юстиції протягом 30 днів після порушення провадження у справі приймає рішення про накладення штрафу на Субєкта або про закриття провадження у справі, яке оформлюється постановою за встановленою формою (додатки 1, 2).
11. Штраф за невиконання (неналежне виконання) Субєктом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, може застосовуватись у розмірі до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для Суб’єктів у слідуючих випадках:
- за порушення вимог щодо ідентифікації та вивчення фінансової діяльності осіб у випадках, передбачених законодавством;
- за невиявлення, несвоєчасне виявлення, порушення порядку реєстрації фінансових операцій, що відповідно до законодавства підлягають фінансовому моніторингу;
- за ненадання, несвоєчасне надання, порушення порядку надання або надання Держфінмоніторингу недостовірної інформації про фінансові операції, що відповідно до законодавства підлягають фінансовому моніторингу;
- за порушення порядку зупинення фінансових операцій.
12. При визначенні розміру штрафу враховуються обставини вчинення порушення та його наслідки.
13. Штраф за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, які були допущені працівниками, що працюють на умовах трудового договору у Субєкта, накладається безпосередньо на Субєкта.
14. Крім застосування фінансових санкцій, за повторне аналогічне протягом одного року порушення Суб’єктами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, може бути зупинена нотаріальна діяльність приватного нотаріуса або анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, зупинена дія або анульовано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю Субєкта у порядку, встановленому законом.
15. Постанова про застосування штрафу або про закриття провадження у справі вручається Субєкту (його уповноваженому представнику) або надсилається за місцезнаходженням Субєкта рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше п’яти робочих днів з дня її винесення.
16. Штраф має бути сплачений Субєктом не пізніше, ніж через 15 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше, ніж через 15 днів з дня набрання чинності рішення про залишення скарги без задоволення.
17. Після перерахування суми штрафу Субєкт надсилає Мінюсту, управлінню юстиції квитанцію або інший платіжний документ про сплату штрафу. Зазначений документ підшивається до справи.
18. У разі, якщо Субєкт не сплачує штраф протягом встановленого строку з дня отримання постанови про накладення штрафу, Мінюст, управління юстиції звертається до суду з позовною заявою про стягнення з Субєкта відповідної суми штрафу.
19. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржене Субєктом в установленому законодавством порядку.
Директор Департаменту
нотаріату, фінансового моніторингу
юридичних послуг та реєстрації
адвокатських обєднань К.І.Чижмарь
Додаток 1
до Порядку розгляду справ
про порушення вимог законодавства,
що регулює діяльність у сфері
запобігання та протидії легалізації
(відмиванню) доходів, одержаних
злочинним шляхом, та застосування санкцій
ПОСТАНОВА №
про застосування штрафу за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії
легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму
| "___" ____________ 20_ р. |
________________________ (місце винесення) |
Комісія Мінюсту, управління юстиції з питань застосування санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, розглянувши матеріали перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму Субєктом
__________________________________________________________________,
( Прізвище, імя по батькові та назва посади або виду діяльності, який здійснюється субєктом)
__________________________________________________________________,
(ідентифікаційний номер)
__________________________________________________________________
(акт перевірки від _____________________ N __), (дата складання, номер)
__________________________________________________________________,
(додатки до акта, що підтверджують висновки акта)
УСТАНОВИЛА:
__________________________________________________________________,
(формулювання суті порушень законодавства, обставин та наслідків його вчинення)
__________________________________________________________________,
що є порушенням
___________________________________________________________________________
(зазначити норму відповідного акту законодавства)
На підставі частини третьої статті 23 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму»
ПОСТАНОВИЛА:
застосувати до
____________________________________________________
(Прізвище, імя по батькові субєкта)
штраф у сумі
_____________________________________________________
(указати цифрами та словами суму штрафу)
Сума штрафу підлягає перерахуванню
_________________________________________________________________
(банківські реквізити)
| (посада) | ____________ |
___________________ |
Місце для печатки
______________________ |
____________ |
___________________ |
Примірник постанови отримано:
"___" ____________ 20_ року
(дата отримання постанови)
Додаток 2
до Порядку розгляду справ про порушення
вимог законодавства, що регулює діяльність у
сфері запобігання та протидії легалізації
(відмиванню) доходів, одержаних злочинним
шляхом, та застосування санкцій
ПОСТАНОВА №
про закриття провадження по справі щодо порушення вимог законодавства у сфері запобігання та
протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню
тероризму
| "___" ____________ 20_ р. |
________________________ (місце винесення) |
Комісія Мінюсту, управління юстиції з питань застосування санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, розглянувши матеріали перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму Субєктом
__________________________________________________________________,
( Прізвище, імя по батькові та назва посади або виду діяльності, який здійснюється субєктом)
__________________________________________________________________,
(ідентифікаційний номер)
__________________________________________________________________
(акт перевірки від _____________________ N __),
(дата складання, номер)
__________________________________________________________________,
(додатки до акта, що підтверджують висновки акта)
УСТАНОВИЛА:
__________________________________________________________________
(формулювання висновку про відсутність порушень законодавства та обставин, на яких такий висновок ґрунтується)
__________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛА:
Закрити провадження справи про невиконання (неналежне виконання)
_________________________________________ вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
| (посада) | ____________ |
___________________ |
Місце для печатки
______________________ |
____________ |
___________________ |
Примірник постанови отримано:
"___" ____________ 20_ року
(дата отримання постанови)
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог
законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії
легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом,
та застосування санкцій»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій» (далі – проект Наказу) розроблений з метою забезпечення реалізації вимог статей 14, 23 та 25 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» від 18.05.2010 № 2258-VI (далі – Закон).
2. Мета і шляхи її досягнення
Проект Наказу визначає процедуру застосування Міністерством юстиції України (далі – Мінюст), Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Проектом Наказу пропонується затвердити Порядок розгляду Мінюстом, управліннями юстиції справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій (далі - Порядок).
У разі прийняття Наказу, дія Порядку пошириться на нотаріусів та адвокатів, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, відповідно до пункту 5 частини першої статті 14 Закону здійснюється Мінюстом. Нотаріуси повідомляють Державний комітет фінансового моніторингу України (далі – Держфінмоніторинг) про свої підозри щодо фінансових операцій у разі посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, за умови, що сума такої операції дорівнює чи перевищує 400000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 400000 гривень. Адвокати повідомляють Держфінмоніторинг про свої підозри щодо фінансових операцій у разі, якщо відповідна інформація стала їм відома за обставин, що не є предметом їх адвокатської таємниці та професійної таємниці, коли вони не виконують свої обов’язки щодо захисту клієнта, представництва його інтересів у судових органах та у справах досудового врегулювання спорів.
Порядком передбачені підстави для застосування санкцій у разі невиконання (неналежного виконання) нотаріусами та адвокатами вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Порядок містить вимоги до складання та реквізитів акта перевірки; перелік осіб, уповноважених приймати рішення щодо застосування санкцій; визначає розміри штрафів, які застосовуватимуться за невиконання (неналежне виконання) нотаріусами та адвокатами вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також строки для їх сплати.
3. Правові аспекти
У даній сфері суспільних відносин діють:
Конституція України;
Закон України «Про запобігання та протидію легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».
Реалізація проекту Наказу не потребує внесення додаткових змін до чинних актів, а також необхідності розроблення нових правових актів.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація заходів, передбачених проектом Наказу, не потребує матеріальних та інших витрат.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект Наказу направлено на погодження до Держфінмоніторингу та Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва.
6. Регіональний аспект
Проект Наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.
7. Запобігання корупції
У проекті Наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.
8. Громадське обговорення
З метою громадського обговорення проект постанови розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект постанови не стосується соціально-трудової сфери.
10. Прогноз результатів
Прийняття Наказу сприятиме дотриманню нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також дозволить Міністерству юстиції України впровадити порядок застосування санкцій за порушення вимог законодавства у зазначеній сфері.
Міністр О.В.Лавринович
"____"__________________2010 року
Аналіз регуляторного впливу
до проекту наказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог
законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії
легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом,
та застосування санкцій»
1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розвязати шляхом державного регулювання господарських відносин
18 травня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» № 2258-VI (далі – Закон).
Зазначений Закон викладає у новій редакції Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі – Закон), який регулює відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням тероризму.
Згідно пункту 5 частини першої статті 14 Закону державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму щодо нотаріусів та адвокатів здійснюється Міністерством юстиції України (далі – Мінюст).
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 14 Закону Мінюст зобовязаний вимагати від нотаріусів та адвокатів виконання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а в разі виявлення порушень вимог законодавства вживати заходів, передбачених законом.
Зокрема, статтею 23 Закону передбачено застосування санкцій до субєктів первинного фінансового моніторингу у разі невиконання (неналежного виконання) ними вимог Закону.
Таким чином, з метою забезпечення реалізації вимог статей 14, 23 та 25 Закону Мінюстом розроблено проект наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та застосування санкцій» (далі – проект Наказу).
2. Визначення цілей державного регулювання
Проект Наказу спрямований на урегулювання процедури розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей
Мінюст не вбачає альтернативного способу можливого врегулювання зазначених відносин, окрім розробки проекту Наказу.
Обраний спосіб – прийняття Наказу – є оптимальним способом досягнення цілей державного регулювання, оскільки, на виконання вимог Закону встановлює процедуру розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів.
4. Механізм і заходи, які забезпечать розвязання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акту
Проект Наказу визначає процедури розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Проектом Наказу пропонується затвердити Порядок розгляду справ та застосування санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом (далі - Порядок).
У разі прийняття Наказу, дія Порядку пошириться на нотаріусів та адвокатів, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, відповідно до пункту 5 частини першої статті 14 Закону здійснюється Мінюстом. Нотаріуси повідомляють Державний комітет фінансового моніторингу України (далі – Держфінмоніторинг) про свої підозри щодо фінансових операцій у разі посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, за умови, що сума такої операції дорівнює чи перевищує 400000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 400000 гривень. Адвокати повідомляють Держфінмоніторинг про свої підозри щодо фінансових операцій у разі, якщо відповідна інформація стала їм відома за обставин, що не є предметом їх адвокатської таємниці та професійної таємниці, коли вони не виконують свої обов’язки щодо захисту клієнта, представництва його інтересів у судових органах та у справах досудового врегулювання спорів.
Порядком передбачені підстави для застосування санкцій у разі невиконання (неналежного виконання) нотаріусів та адвокатів вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Порядок містить вимоги до складання та реквізитів акту перевірки; перелік осіб, уповноважених приймати рішення щодо застосування санкцій; визначає розміри штрафів, які застосовуватимуться за невиконання (неналежне виконання) нотаріусом та адвокатом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також строки для їх сплати.
5. Обґрунтування можливості досягнення результатів прийняття запропонованого регуляторного акта
Впровадження регуляторного акта дозволить визначити прозору та ефективну процедуру розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Негативний вплив зовнішніх факторів на дію цього регуляторного акта відсутній.
Реалізація положень регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.
6. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта
Очікувані результати від прийняття запропонованого акта
| Обєкт впливу | Витрати | Вигоди |
| Держава | додаткових витрат не потребує | Впровадження процедури розгляду справ та застосування санкцій за порушення нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму. |
| Громадяни | Дія акта не поширюється на окремих громадян | |
| Нотаріуси та адвокати | додаткових витрат не потребує | Визначення чіткої та прозорої процедури застосування заходів впливу за порушення вимог законодавства |
7. Обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акта
Оскільки регуляторний акт розроблено на виконання вимог Закону, його дія поширюється на необмежений термін і обмежується дією Закону та інших нормативно-правових актів у цій сфері.
8. Визначення показників результативності регуляторного акта
Показниками результативності регуляторного акта є належне виконання нотаріусами та адвокатами вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Рівень поінформованості нотаріусів та адвокатів з основних положень акта – середній, оскільки проект Наказу розміщено на офіційному веб-сайті Мінюсту.
Розмір коштів і час, що витрачатимуться нотаріусами та адвокатами, повязаними з виконанням вимог регуляторного акту – не потребує додаткових матеріальних, фінансових та часових витрат.
9. Визначення заходів за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття
Для визначення результативності даного регуляторного акта буде здійснюватись базове, повторне та періодичні відстеження.
Базове відстеження буде проводитись до набрання чинності цього регуляторного акту.
Повторне відстеження передбачається здійснити через 1 рік після набрання чинності регуляторного акту.
Періодичне відстеження дії регуляторного акту передбачається здійснювати через кожні 2 роки після набрання чинності регуляторного акту протягом всього терміну його чинності.
Визначення результативності регуляторного акта буде здійснюватись за допомогою прямого або опосередкованого спілкування з субєктами первинного фінансового моніторингу і державними органами, а також шляхом проведення семінарів, круглих столів з представниками зацікавлених сторін.
Аналіз регуляторного впливу підготовлено Мінюстом (Україна, 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13. Телефон: (044) 486-40-74, факс (044) 486-41-56).
Міністр Олександр Лавринович
| На попередню сторінку |









