ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ РЕГУЛЯТОРНИХ АКТІВ, ЩО РОЗРОБЛЕНІ МІНІСТЕРСТВОМ ЮСТИЦІЇ
21.07.2010 Повідомлення про оприлюднення проекту наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму»

1. Відповідно до статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" Міністерство юстиції повідомляє про оприлюднення з "20" липня 2010 року з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань на сайті Міністерства юстиції проекту наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму» (далі – проект Наказу).

Проект Наказу спрямований на визначення процедури застосування юридичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності (далі – Суб’єкти), регулятором яких є Міністерство юстиції України (далі – Мін’юст), запобіжних заходів щодо країн (територій), які не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (далі – ризиковані країни).

Проектом Наказу пропонується затвердити Положення про застосування запобіжних заходів щодо ризикованих країн (далі – Положення).

Відповідно до Положення Суб’єкти при створенні філій, інших відокремлених підрозділів та дочірніх підприємств у ризикованих країнах, повинні здійснювати заходи, передбачені законодавством з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму в межах, визначених законодавством ризикованої країни.

При цьому, у разі якщо застосування зазначених заходів не дозволяється законодавством такої ризикованої країни, Суб’єкти зобов’язані повідомити Державний комітет фінансового моніторингу України (далі - Держфінмоніторинг) про неможливість вжиття зазначених заходів.

Одночасно, Положенням передбачено заходи, які повинні вживатися Суб’єктами до клієнтів ризикованих країн.

При цьому, Положенням не визначено вичерпний перелік таких заходів та надано право Суб’єктам, в залежності від специфіки їх діяльності, встановлювати інші запобіжні заходи щодо ризикованих країн та клієнтів з цих країн.

2. Поштова адреса розробника Проекту : 01001, м.Київ, вул. Городецького,13, Міністерство юстиції України.

Електронна адреса: depnotar1@minjust.gov.ua

3. Спосіб оприлюднення Проекту – шляхом розміщення на офіційній сторінці Міністерства юстиції в мережі Інтернет.

4. Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань щодо Проекту приймаються протягом місяця з дня оприлюднення Проекту та аналізу регуляторного впливу.

5. Зауваження та пропозиції до Проекту фізичні та юридичні особи можуть надавати через пошту або електронну пошту.

Заступник Міністра Л.В.Єфіменко









Про затвердження Положення
про застосування запобіжних заходів
щодо країн, які не виконують або
неналежним чином виконують
рекомендації міжнародних, міжурядових
організацій, задіяних у сфері боротьби
з легалізацією (відмиванням) доходів,
одержаних злочинним шляхом, або
фінансуванням тероризму

Відповідно до частини 5 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму»,

НАКАЗУЮ:

  1. Затвердити Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (додається).
  2. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань (Чижмарь К.І.):
    2.1. Забезпечити подання на державну реєстрацію цього наказу відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (зі змінами).
    2.2. Довести цей наказ до відома начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальників головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
  3. Цей наказ набирає чинності одночасно з розпорядженням Кабінету Міністрів України про затвердження переліку країн (територій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, що здійснюють діяльність у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.
  4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Єфіменка Л.В.

Міністр О.В.Лавринович








ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
__ _______ 2010 р. № ___

ПОЛОЖЕННЯ
про застосування запобіжних заходів щодо країн, які
не виконуються або неналежним чином виконують
рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, заподіяних
у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних
злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму

  1. Це Положення визначає процедуру застосування запобіжних заходів суб’єктами первинного фінансового моніторингу до країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (далі – ризиковані країни) та до клієнтів з таких країн.
  2. Дія цього Положення поширюється на юридичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, що надають юридичні послуги (далі – Суб’єкти), державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України (далі – Мін’юст).
  3. Терміни, що використовуються у цьому Положенні, вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».
  4. При здійсненні Суб’єктами діяльності у ризикованих країнах, Суб’єкти повинні здійснювати заходи, передбачені законодавством з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму в межах, визначених законодавством ризикованої країни.
    У разі, якщо застосування зазначених заходів не дозволяється законодавством такої ризикованої країни, Суб’єкти зобов’язані повідомити Державний комітет фінансового моніторингу України (далі – Держфінмоніторинг) про неможливість вжиття зазначених заходів.
  5. Щодо клієнтів з ризикованих країн Суб’єкти повинні вживати наступні заходи:
    • забезпечувати їх посилену ідентифікацію та з’ясовувати додаткові відомості про клієнта з усіх доступних джерел;
    • забезпечувати збір необхідної інформації про зміст їх діяльності, фінансовий стан, репутацію;
    • вживати заходів щодо перевірки достовірності та адекватності інформації, отриманої від клієнта;
    • приділяти підвищену увагу фінансовим операціям клієнта, що мають високий ступінь ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

    Суб’єкти можуть встановлювати додаткові запобіжні заходи щодо ризикованих країн та клієнтів з цих країн в залежності від специфіки своєї діяльності.
  6. Суб’єкт має право відмовитися від проведення фінансової операції клієнтом у разі¸ якщо клієнт має відповідну реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в ризикованій країні.
    Про відмову у проведенні фінансової операції Суб’єкт зобов’язаний повідомити Держфінмоніторинг протягом одного робочого дня, але не пізніше наступного робочого дня з дня відмови.
  7. Суб’єкт має право зупинити проведення фінансової операції клієнтом з ризикованої країни у разі, якщо така операція містить ознаки, передбачені статею 16 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».

Директор Департаменту
нотаріату, фінансового моніторингу
юридичних послуг та реєстрації
адвокатських об’єднань
К.І.Чижмарь









ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів
щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують
рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері
боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів,
одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму»

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект наказу «Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму» (далі – проект Наказу) розроблено Міністерством юстиції України відповідно до вимог частини 5 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект наказу спрямований на визначення процедури застосування юридичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності (далі – Суб’єкти), регулятором яких є Міністерство юстиції України (далі – Мін’юст), запобіжних заходів щодо країн (територій), які не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (далі – ризиковані країни).

Проектом наказу пропонується затвердити Положення про застосування запобіжних заходів щодо ризикованих країн (далі – Положення).

Відповідно до Положення Суб’єкти при створенні філій, інших відокремлених підрозділів та дочірніх підприємств у ризикованих країнах, повинні здійснювати заходи, передбачені законодавством з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму в межах, визначених законодавством ризикованої країни.

При цьому, у разі, якщо застосування зазначених заходів не дозволяється законодавством такої ризикованої країни, Суб’єкти зобов’язані повідомити Державний комітет фінансового моніторингу України (далі - Держфінмоніторинг) про неможливість вжиття зазначених заходів.

Одночасно, Положенням передбачено заходи, які повинні вживатися Суб’єктами до клієнтів ризикованих країн.

При цьому, Положенням не визначено вичерпний перелік таких заходів та надано право Суб’єктам, в залежності від специфіки їх діяльності, встановлювати інші запобіжні заходи щодо ризикованих країн та клієнтів з цих країн.

3. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють:

Конституція України;

Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».

Реалізація наказу не потребує внесення додаткових змін до чинних актів, а також необхідності розроблення нових правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація заходів, передбачених проектом Наказу, не потребує матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Наказу направлено на погодження до Держфінмоніторингу та Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва.

6. Регіональний аспект

Проект Наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

7. Запобігання корупції

У проекті Наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.

8. Громадське обговорення

З метою громадського обговорення проект Наказу розміщено на офіційному веб-сайті Мін’юсту.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття наказу сприятиме належному виконанню суб’єктами первинного фінансового моніторингу вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та дозволить зменшити ризики відмивання коштів, або фінансування тероризму при здійснення фінансових операцій клієнтами з ризикованих країн.

Міністр Олександр Лавринович


"____"__________________2010 року








Аналіз регуляторного впливу
до проектунаказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів
щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують
рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби
з легалізацією (відмиванням) доходів,
одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму»

1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання господарських відносин

18 травня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом».

Зазначений Закон викладає у новій редакції Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі – Закон), який регулює відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням тероризму.

Відповідно до пункту 3 Розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», Кабінету Міністрів України доручено забезпечити прийняття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади актів, необхідних для реалізації цього Закону.

З огляду на зазначене, Міністерством юстиції України, відповідно до вимог частини 5 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», розроблено проект наказу «Про затвердження Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму» (далі – проект Наказу).

2. Визначення цілей державного регулювання

Проект Наказу спрямований на визначення процедури застосування юридичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності (далі – Суб’єкти), регулятором яких є Міністерство юстиції України (далі – Мін’юст), запобіжних заходів щодо країн (територій), які не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (далі – ризиковані країни).

3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей

Мін’юст не вбачає альтернативного способу можливо врегулювання зазначених відносин, окрім розробки проекту Наказу. Крім того, зазначений спосіб досягнення цілей передбачений вимогами частини п’ятої статті 14 Закону.

Таким чином, обраний спосіб – прийняття наказу – є оптимальним способом досягнення цілей державного регулювання, оскільки застосування Суб’єктами запобіжних заходів до ризикованих країн та до клієнтів з таких країн, буде забезпечено реалізацію покладених на Суб’єктів завдань, визначених Законом.

4. Механізм і заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акту

Проектом Наказу пропонується затвердити Положення про застосування запобіжних заходів щодо країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (далі – Положення).

Відповідно до Положення Суб’єкти при створенні філій, інших відокремлених підрозділів та дочірніх підприємств у ризикованих країнах, повинні здійснювати заходи, передбачені законодавством з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму в межах, визначених законодавством ризикованої країни.

При цьому, у разі, якщо застосування зазначених заходів не дозволяється законодавством такої ризикованої країни, Суб’єкти зобов’язані повідомити Держфінмоніторинг про неможливість вжиття зазначених заходів.

Одночасно Положенням передбачено заходи, які повинні вживатися Суб’єктами до клієнтів з ризикованих країн.

При цьому, Положенням не визначено вичерпний перелік таких заходів та надано право Суб’єктам, в залежності від специфіки їх діяльності, встановлювати інші запобіжні заходи щодо ризикованих країн та клієнтів з цих країн.

5. Обґрунтування можливості досягнення результатів прийняття запропонованого регуляторного акта

Впровадження регуляторного акта дозволить Суб’єктам, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Мін’юст, здійснювати заходи обачливості щодо клієнтів з ризикованих країн, які проводять фінансові операції, що можуть мати ризик відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Негативний вплив зовнішніх факторів на дію цього регуляторного акта відсутній.

Реалізація положень регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.

Суб’єкти, на яких поширюються вимоги даного регуляторного акту, будуть його виконувати та вживати запобіжні заходи щодо клієнтів з ризикованих країн при встановленні з ними ділових відносин.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта

Прийняття наказу сприятиме належному виконанню Суб’єктами вимог Закону та дозволить зменшити ризики відмивання коштів, або фінансування тероризму при здійснення фінансових операцій клієнтами з ризикованих країн.

Очікувані результати від прийняття запропонованого акта

Об’єкт впливу Витрати Вигоди
Держава додаткових витрат не потребує - забезпечить зменшення долі тіньового сектору в економіці; - фінансова система України буде здатною протистояти відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та можливим випадкам її використання для фінансування тероризму;
Громадяни Дія акта не поширюється на окремих громадян
Юридичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності додаткових витрат не потребує Чітке врегулювання процедури встановлення запобіжних заходів до клієнтів з ризикованих країн, та заходів обачливості до країн, які не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій

7. Обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акта

Оскільки регуляторний акт розроблено на виконання вимог Закону, його дія поширюється на необмежений термін і обмежується дією Закону та інших нормативно-правових актів у відповідній сфері.

8. Визначення показників результативності регуляторного акта

Показниками результативності регуляторного акта є належне виконання Суб’єктами вимог Закону.

Розмір коштів і час, що витрачатимуться Суб’єктами, пов’язаними з виконанням вимог акту – можливі незначні затрати часу.

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією акта – надходження не передбачаються.

Рівень поінформованості Суб’єктів з основних положень акта – середній, оскільки проект наказу розміщено на офіційному веб-сайті Мін’юсту.

9. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття

Для визначення результативності даного регуляторного акта буде здійснюватись базове, повторне та періодичні відстеження.

Базове відстеження буде проводитись до набрання чинності цього регуляторного акту.

Повторне відстеження передбачається здійснити через 1 рік після набрання чинності регуляторного акту.

Періодичне відстеження дії регуляторного акта передбачається здійснювати через кожні 2 роки після набрання чинності регуляторного акта протягом всього терміну його чинності.

Визначення результативності регуляторного акта буде здійснюватись за допомогою прямого або опосередкованого спілкування з Суб’єктами , а також шляхом проведення семінарів, круглих столів з представниками заінтересованих сторін.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Мін’юстом (Україна, 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13 Телефон: (044) 486-40-74, факс (044) 486-41-56).

Міністр О.В.Лавринович


На попередню сторінку
АНОНСИ ПОДІЙ
04-09.02.2012р.
Науково-теоретичний семінар «ІІ Всеукраїнська студентська правова зимова школа»
06-10.02.2012р.
Участь представників Мін’юсту в 56-ій сесії Робочої групи II Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ)
06-17.02.2012р.
Семінар (професійна програма) на тему: «Організація контролю та виконавська дисципліна»
06-17.02.2012р.
Семінар (професійна програма) на тему: «Державне управління і державна служба»

Інші анонси >>

Пошук


 Шукати в новинах
 Шукати фразу

Розширений пошук


АРХІВ НОВИН
Лютий
Пн6132027
Вт7142128
Ср181522
Чт291623
Пт3101724
Сб4111825
Нд5121926

Всі новини >>