ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ РЕГУЛЯТОРНИХ АКТІВ, ЩО РОЗРОБЛЕНІ МІНІСТЕРСТВОМ ЮСТИЦІЇ
21.07.2010 Повідомлення про оприлюднення проекту наказу Міністерства юстиції України „Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України”

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ
проекту наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України"

1. Відповідно до статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" Міністерство юстиції повідомляє про оприлюднення з "20" липня 2010 року з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань на сайті Міністерства юстиції проект наказу Міністерства юстиції України " Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України " (далі – Проект).

Проект підготовлено з метою забезпечення виконання суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України, вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом» від 18.05.2010 № 2258-VI (далі – Закон).

Так, відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 та статті 11 Закону, суб’єкти первинного фінансового моніторингу забезпечують у своїй діяльності управління ризиками щодо легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

            Згідно із частиною третьою статті 6 Закону, Мін’юст визначає за погодженням із Державним комітетом фінансового моніторингу України критерії ризиків.

Проектом визначено Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України.

2. Поштова адреса розробника Проекту : 01001, м.Київ, вул. Городецького,13, Міністерство юстиції України.

Електронна адреса: depnotar@minjust.gov.ua

3. Спосіб оприлюднення Проекту – шляхом розміщення на офіційній сторінці Міністерства юстиції в мережі Інтернет.

4. Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань щодо Проекту приймаються протягом місяця з дня оприлюднення Проекту та аналізу регуляторного впливу.

Зауваження та пропозиції до Проекту фізичні та юридичні особи можуть надавати через пошту або електронну пошту.

Заступник Міністра Л.В. Єфіменко









проект

Про затвердження Критеріїв ризику
легалізації (відмивання) доходів,
одержаних злочинним шляхом, або
фінансування тероризму для
суб’єктів первинного фінансового
моніторингу, державне регулювання
і нагляд за діяльністю яких здійснює
Міністерство юстиції України

Відповідно до частини третьої статті 6, статті 11, пункту 3 частини другої статті 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" та з метою визначення критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України, що додаються.

2. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань (Чижмарь К.І.):

2.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".

2.2. Довести цей наказ до відома начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальників головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

3. Цей наказ набирає чинності одночасно із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 18.05.2010 № 2258-VI.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України Л.В.Єфіменка.

Міністр О.В.Лавринович









ЗАТВЕРДЖЕНО>
наказ Міністерства юстиції України>
                      __ _______ 2010 №___  

Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування терроризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України

Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (далі – Критерії ризику) розроблені відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" (далі – Закон) з метою виконання суб’єктами первинного фінансового моніторингу законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, щодо здійснення ними класифікації своїх клієнтів з урахуванням критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та управління ризиками.  

Загальні положення  

1.      Критерії ризику використовують у своїй діяльності наступні суб’єкти первинного фінансового моніторингу (далі – суб’єкти), їх відокремлені підрозділи:

нотаріуси;

адвокати;

фізичні особи – суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги;

юридичні особи – суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги та їх відокремлені підрозділи (філії, представництва).

Суб’єкти вживають заходи щодо класифікації своїх клієнтів з урахуванням критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

  2.          Для цілей цього документа нижченаведені терміни вживаються в наступному значенні:

критерій ризику – показник, ознака, характеристика, або їх сукупність, за якими здійснюється оцінка ризику;

категорія ризику – група осіб, продуктів, країн, які мають певні спільні ознаки;

оцінка ризику – визначення рівня вірогідності відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (високий, середній, низький);

           достовірні джерела – інформація, що надається відомими організаціями, які її оприлюднюють та роблять її широко доступною. Крім FATF та інших регіональних організацій, створених за типом FATF, до таких джерел належить, інформація надана, зокрема, Державним комітетом фінансового моніторингу України, підрозділами фінансових розвідок інших країн, Міжнародним валютним фондом, Світовим банком, Егмонтською групою підрозділів фінансових розвідок, а також відповідними національними державними органами та недержавними організаціями. Інформація, надана такими джерелами, не має розглядатись як така, що автоматично визначає існування високого рівня ризику.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі.  

3. З метою проведення оцінки ризику використання суб’єкта в цілях легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, суб’єкти повинні, проаналізувати наявні відомості про своїх клієнтів та їх діяльність, розподілити їх за встановленими критеріями ризику та визначити рівень вірогідності відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (високий, середній, низький).

Оцінка ризику проводиться під час встановлення ділових відносин з клієнтами, до початку, у процесі, при спробі проведення фінансових операцій у відповідності до внутрішніх процедур суб’єкта первинного фінансового моніторингу.  

Критерії ризику за географічним розташуванням країни реєстрації або території

4.      Особи та активи мають вірогідність відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, якщо про країни (території) їх походження з достовірних джерел відомо, що вони:

не виконують або неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;

не передбачають розкриття або надання інформації щодо фінансових операцій;

є країнами (територіями), у яких відбуваються воєнні дії;

є офшорними зонами;

є країнами, в яких рівень корупції або інших видів злочинності є високим, включаючи джерела або транзит з країн/територій із високим рівнем злочинності, такої як незаконний оборот наркотиків, торгівля людьми, контрабанда, систематичне шахрайство та незаконні азартні ігри;

не здійснюють нагляд за фінансовими установами.

Критерії ризику за типом клієнта

5.      Вірогідність відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, має особа (фізична або юридична), яка:

включена до переліку осіб, пов’язаних із здійсненням терористичної діяльності, що формується та затверджується Держфінмоніторингом або іншими організаціями та установами;

є виробником та/або продавцем зброї або посередником в торгівлі зброєю;

є публічним діячем;

є нерезидентом;

є неприбутковою (благодійною) організацією (крім організацій, що діють під егідою міжнародних організацій);

є гральним закладом (казино, тоталiзатори та iншi гральні заклади);

є юридичною особою, яка проводить будь-які лотереї;

здійснює посередницьку та представницьку діяльність, дiючи вiд iменi своїх клієнтів;

використовує у ділових стосунках із суб’єктом електронні та інші технології, які сприяють анонімності (здійснення розрахунків, надання розпоряджень, разових замовлень, інших документів тощо);

має органiзацiю або відносини, структура та природа яких ускладнює процес iдентифiкацiї справжнього власника чи вигодоодержувача;

є акціонерним товариством, яке здійснило випуск цінних паперів на пред’явника;

є підприємством з ознаками фіктивності;

є фізичною особою, вік та/або фізичний стан якої може свідчити про неможливість активної підприємницької діяльності;

є клієнтом, щодо якого існують сумніви у достовірності поданих ним документів або раніше наданих ідентифікаційних даних;

надає неправдиві ідентифікаційні дані або пропонує різні ідентифікаційні дані (номер телефону або адресу) за різних обставин;

не має адреси, або має велику кількість адрес.

Критерії ризику за видом товарів та послуг  

6.      Ризики відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансування тероризму, мають наступні фінансові операції та об’єкти фінансових операцій:

наполягання особи провести операцію за правилами, відмінними від встановлених законодавством та внутрішніми документами суб’єкта щодо таких операцій за змістом або за строками її проведення;

внесення особою у раніше узгоджену схему проведення операції (операцій) безпосередньо перед початком її реалізації значних змін;

представлення особою інформації, яку неможливо перевірити;

відмова в наданні особою (клієнтом) відомостей, передбачених законодавством та відповідними внутрішніми документами суб’єкта;

регулярне укладення особою правочинів щодо набуття або відчуження нерухомого майна, або іншого майна значної вартості;

прийняття суб’єктом коштів (платіжних документів до їх оплати) від особи, яка здійснює неодноразовий обмін цінних паперів на інші цінні папери протягом поточного року без отримання або надання грошових компенсацій, пов’язаних з таким обміном;

відсутність зв’язку між характером і родом діяльності особи з послугами, за якими особа звертається до суб’єкта;

укладення довіреності щодо розпорядженням банківським рахунком значної суми готівкових коштів особою, яка за рівнем доходу чи сферою діяльності не може здійснювати фінансову операцію на таку суму;

передавання особою доручення про здійснення фінансової операції через представника (посередника), якщо представник (посередник) виконує доручення особи без встановлення прямого (особистого) контакту з суб’єктом;          

            купівля особами-резидентами за договорами доручення пакетів акцій (неліквідних) українських суб’єктів підприємницької діяльності у фірм-нерезидентів за цінами, значно вищими їх ринкової вартості;

            одночасне виставляння клієнтом доручень на купівлю і продаж цінних паперів й інших фінансових інструментів за цінами, що мають помітне відхилення від поточних ринкових цін за аналогічними угодами;

            регулярне та циклічне здійснення фінансових операцій з купівлі-продажу активів без фактичної поставки активів між учасниками операції;          

              регулярне одержання або надання фінансової допомоги, у тому числі від нерезидентів чи надання фінансової допомоги нерезидентам;    

                  спроба клієнта здійснити операції з нерухомим майном, на яке накладено арешт;

            здійснення операцій з нерухомим майном нижче ринкової ціни.

            7.     Суб’єкти можуть додатково самостійно розробляти критерії ризику з урахуванням специфіки своєї діяльності.

Директор Департаменту нотаріату,
фінансового моніторингу юридичних послуг
та реєстрації адвокатських об’єднань


К.І.Чижмарь









     

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Державного комітету фінансового моніторингу України «Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України»  

1.  Обґрунтування необхідності прийняття акта  

            Проект наказу «Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України» (далі – Проект наказу) розроблено Міністерством юстиції України (далі – Мін’юст) на виконання пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом» від 18.05.2010 № 2258-VI (далі – Закон).

 2.  Мета і шляхи її досягнення 

Акт підготовлено з метою забезпечення виконання суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Мін’юст, вимог Закону.

Так, відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 та статті 11 Закону, суб’єкти первинного фінансового моніторингу забезпечують у своїй діяльності управління ризиками щодо легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

            Згідно із частиною третьою статті 6 Закону, Мін’юст визначає за погодженням із Державним комітетом фінансового моніторингу України критерії ризиків.

Проектом наказу визначено Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України.

3.  Правові аспекти

У даній сфері правого регулювання діє Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму».

Реалізація акта не потребує внесення змін до чинних чи розробки нових актів.

4.  Фінансово-економічне обґрунтування  

Реалізація Проекту наказу не потребує матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

5.  Позиція заінтересованих органів  

Мін’юстом буде направлено Проект наказу на погодження Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Державного комітету фінансового моніторингу України.  

6.  Регіональний аспект  

Проект наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць, потреб регіонів, впливу на регіональний розвиток.

7.  Запобігання корупції

У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8.  Громадське обговорення  

З метою організації консультацій з громадськістю, Проект наказу буде розміщено на веб-сайті Мін’юсту.

9.  Позиція соціальних партнерів

Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери.

10.      Прогноз результатів

Прийняття проекту наказу сприятиме виконанню положень Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» суб’єктами первинного фінансового моніторингу в частині управління ризиками легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, що матиме наслідками зменшення ризиків використання суб’єктів первинного фінансового моніторингу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Міністр юстиції України О.В.Лавринович


«____ »______________ 2010 року








Аналіз регуляторного впливу
проекту наказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України»  

Проект наказу «Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України» (далі – Проект наказу) розроблено Міністерством юстиції України (далі – Мін’юст) на виконання вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі – Закон), з метою забезпечення виконання суб’єктами первинного фінансового моніторингу управління ризиками у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.  

1. Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 та статті 11 Закону, суб’єкти первинного фінансового моніторингу забезпечують у своїй діяльності управління ризиками щодо легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Згідно із частиною третьою статті 6 Закону, Мін’юст визначає за погодженням із Державним комітетом фінансового моніторингу України критерії ризиків.

Проектом наказу визначено Критерії ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України.             

2. Цілі державного регулювання

Проект розроблено з метою забезпечення виконання суб’єктами первинного фінансового моніторингу вимог Закону.  

3. Альтернативні способи досягнення цілей 

Альтернативних способів досягнення зазначених цілей немає.

Виключним способом досягнення зазначених цілей, обраним Мін’юстом, є прийняття Проекту.  

4. Механізм, за допомогою якого пропонується розв’язати проблему

Зазначені проблеми розв’язуються шляхом прийняття даного Проекту.  

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Вплив зовнішніх факторів на дію наказу  відсутній.

У разі прийняття наказу будуть дотримані принципи державної регуляторної політики відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», підвищиться ефективність протидії фінансуванню тероризму.

Впровадження наказу не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.  

6. Очікувані результати прийняття акта

Прийняття наказу надасть можливість суб’єктам первинного фінансового моніторингу проводити оцінку ризику використання суб’єкта первинного фінансового моніторингу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а саме: аналізувати наявні відомості про своїх клієнтів та їх діяльність, та розподіляти їх за визначеними у Проекті наказу критеріями ризику.    

Аналіз вигод та витрат очікуваних результатів
прийняття регуляторного акта

Об’єкт впливу Витрати Вигоди
Держава Немає Впровадження регуляторного акту позитивно  вплине на процес виконання  суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Мін’юст, вимог Закону.
Громадяни Дія акта не поширюється. Дія акта не поширюється
Нотаріуси, адвокати, юридичні та фізичні особи - суб’єкти господарювання Немає. Дозволить суб’єкту первинного фінансового моніторингу встановити внутрішню процедуру оцінки ризику використання суб’єкта первинного фінансового моніторингу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.  

7. Обґрунтування строку дії акта

Питання запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансування тероризму Україні регулюються Законом та підзаконними нормативно-правовими актами у цій сфері. Оскільки регуляторний акт розроблено на виконання вимог Закону, його дія поширюється на необмежений термін і обмежується дією Закону та інших нормативно-правових актів у цій сфері.  

8. Показники результативності акта

Показником результативності регуляторного акта заходи, направлені на мінімізацію ризику в суб’єкті первинного фінансового моніторингу бути використаним з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, враховуючи критерії ризику, визначений Проектом.

Ефективність запропонованого регуляторного акту буде оцінюватися за наступними критеріями:

- кількість визначених критеріїв ризику;

- кількість повідомлень від суб’єктів первинного фінансового моніторингу, про фінансові операції, які підлягають мають ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, виявлених у відповідності із переліком критеріїв ризику.  

Впровадження регуляторного акта не вплине на розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією акта.

Суб’єкти первинного фінансового моніторингу будуть поінформовані про основні положення регуляторного акта шляхом розміщення його на офіційному веб-сайті Мін’юсту. Отже, рівень поінформованості оцінюється як високий.  

9. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись шляхом аналізу статистичних даних по показникам, визначеним у восьмому розділі даного Аналізу регуляторного впливу.

Для визначення результативності даного регуляторного акта буде здійснюватись базове, повторне та періодичні відстеження.

Базове відстеження буде проведене після набрання чинності цього регуляторного акта.

Повторне відстеження передбачається через 1,5 роки після набрання чинності регуляторного акта.

Періодичне відстеження дії регуляторного акта передбачається здійснювати раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Міністерством юстиції України (м. Київ-01001, вул. Городецького, 13, тел.  044-486-41-68, факс 044-486-41-56).

 

Міністр юстиції України О.В.Лавринович 


На попередню сторінку
АНОНСИ ПОДІЙ
04-09.02.2012р.
Науково-теоретичний семінар «ІІ Всеукраїнська студентська правова зимова школа»
06-10.02.2012р.
Участь представників Мін’юсту в 56-ій сесії Робочої групи II Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ)
06-17.02.2012р.
Семінар (професійна програма) на тему: «Організація контролю та виконавська дисципліна»
06-17.02.2012р.
Семінар (професійна програма) на тему: «Державне управління і державна служба»

Інші анонси >>

Пошук


 Шукати в новинах
 Шукати фразу

Розширений пошук


АРХІВ НОВИН
Лютий
Пн6132027
Вт7142128
Ср181522
Чт291623
Пт3101724
Сб4111825
Нд5121926

Всі новини >>