| 21.07.2010 Повідомлення про оприлюднення проекту наказу Міністерства юстиції країни ’’Про затвердження Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів первинного фінансового моніторингу’’ |
1.Відповідно до статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" Міністерство юстиції повідомляє про оприлюднення з "20" липня 2010 року з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх обєднань на сайті Міністерства юстиції проект наказу Міністерства юстиції України " Про затвердження Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів первинного фінансового моніторингу ".
Проект Наказу спрямований на виконання пункту 1 частини другої статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» № 2258-VI (далі – Закон) та врегулювання порядку проведення працівниками Мінюсту та його регіональних підрозділів перевірок діяльності субєктів первинного фінансового моніторингу щодо додержання ними вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
2. Поштова адреса розробника Проекту : 01001, м.Київ, вул. Городецького,13, Міністерство юстиції України.
Електронна адреса: depnotar@minjust.gov.ua
3. Спосіб оприлюднення Проекту – шляхом розміщення на офіційній сторінці Міністерства юстиції в мережі Інтернет.
4. Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх обєднань щодо Проекту приймаються протягом місяця з дня оприлюднення Проекту та аналізу регуляторного впливу.
5. Зауваження та пропозиції до Проекту фізичні та юридичні особи можуть надавати через пошту або електронну пошту.
Заступник Міністра Л.В. Єфіменко
проект
Про затвердження Порядку проведення
перевірок Міністерством юстиції України
суб’єктів первинного фінансового моніторингу
З метою забезпечення реалізації вимог статті 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму",
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення перевірок Міністерством юстиції України субєктів первинного фінансового моніторингу, що додається.
2. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських обєднань (Чижмарь К.І.):
2.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
2.2. Довести цей наказ до відома начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальників головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. 3. Департаменту нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських обєднань (Чижмарь К.І.) та начальнику Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, начальникам головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі забезпечити належне виконання цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності одночасно із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 18.05.2010 № 2258-VI.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України Л.В.Єфіменка.
Міністр Олександр Лавринович
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
___ __________ 2010 р. № ________
ПОРЯДОК
проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
первинного фінансового моніторингу
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено на підставі пункту 1 частини другої статті 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (далі – Закон), з метою здійснення нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, за діяльністю суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за якими здійснює Міністерство юстиції України (далі – Мінюст), шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних.
1.2. Дія цьогдо Порядку поширюється на субєктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, відповідно до пункту 5 частини першої статті 14 Закону здійснюється Мінюстом (далі у тексті Порядку та додатках до нього – субєкт):
нотаріуси;
адвокати;
субєкти господарювання, що надають юридичні послуги.
1.3. Терміни, які застосовані у цьому Порядку, уживаються у значенні, наведеному в Законі.
1.4. Мінюст, а також за його вказівкою Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі – управління юстиції) мають право здійснювати планові та позапланові перевірки.
Плановою перевіркою вважається перевірка діяльності субєкта, яка передбачена у плані проведення перевірок.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в плані перевірок.
Мінюст має право здійснювати безвиїзні та виїзні перевірки. Безвиїзна перевірка – планова або позапланова перевірка субєкта працівниками Мінюсту (управління юстиції), не повязана з виходом працівників Мінюсту (управління юстиції) за місцезнаходженням субєкта.
Виїзна перевірка – планова або позапланова перевірка субєкта працівниками Мінюсту (управління юстиції), повязана з виходом працівників Мінюсту (управління юстиції) за місцезнаходженням субєкта.
Перевірці підлягають субєкт та/або його відокремлені підрозділи (у разі наявності).
2. Організація та підготовка проведення перевірки
2.1. Підставою для проведення Мінюстом (управлінням юстиції) планової перевірки субєкта та/або його відокремленого підрозділу щодо дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, є включення його до плану проведення перевірок на відповідний квартал. План проведення перевірок затверджується наказом Мінюсту.
Планова перевірка субєкта та/або його відокремленого підрозділу проводиться не частіше одного разу на рік.
2.2. Датою, з якої починається відлік строку для визначення початку наступної планової перевірки, є дата закінчення попередньої планової перевірки, зазначена у посвідченні на право проведення цієї перевірки.
2.3. Планова перевірка передбачає заплановану Мінюстом перевірку відповідності діяльності субєкта та/або його відокремленого підрозділу вимогам законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, протягом періоду, який підлягає перевірці. Планова перевірка проводиться за весь або певний період діяльності субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
2.4. Планова перевірка охоплює перелік питань щодо додержання субєктом та/або його відокремленим підрозділом обовязків, визначених статтями 6, 8 – 12, 17 та 22 Закону, а також іншими нормативно – правовими актами, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
2.5. Про проведення планової перевірки субєкт та/або його відокремлений підрозділ повинен бути попередньо письмово повідомлений Мінюстом (управлінням юстиції) не менш ніж за десять календарних днів до початку її проведення.
Повідомлення про проведення планової перевірки оформляється на бланку Мінюсту (управління юстиції), підписується Міністром юстиції України або начальником управління юстиції, чи особою, яка виконує його обовязки, та надсилається до субєкта та/або його відокремленого підрозділу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
2.6. Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу Мінюсту за період, що підлягає перевірці, та за окремими питаннями. Позапланова перевірка може проводитись без попереднього повідомлення субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
Позапланова перевірка може проводитись за наявності хоча б однієї з підстав:
письмового повідомлення органів державної влади та місцевого самоврядування про ознаки порушення субєктом та/або його відокремленим підрозділом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму;
неподання субєктом та/або його відокремленим підрозділом в установлений термін або протягом установленого строку документів та (або) іншої інформації, яка відповідно до законодавства надається до Державного комітету фінансового моніторингу України (далі – Держфінмоніторинг);
виявлення неповної або недостовірної інформації у повідомленнях (документах), які відповідно до законодавства надаються субєктом та/або його відокремленим підрозділом до Держфінмоніторингу;
виявлення, за результатами безвиїзної перевірки, фактів порушення субєктом та/або його відокремленим підрозділом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму;
на вимогу правоохоронних органів та інших державних органів у межах повноважень, визначених законодавством;
за ініціативою Держфінмоніторингу у разі безпосереднього виявлення ним ознак порушення субєктом та/або його відокремленим підрозділом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, під час його діяльності;
виявлення Держфінмоніторингом нових документів (обставин), що не були відомі під час проведення планової перевірки та які можуть вплинути на висновки за результатами планової перевірки;
необхідності перевірки виконання субєктом заходів впливу, які застосовувались до нього Мінюстом;
рішення, ухвали суду, постанови слідчого про проведення перевірки субєкту та/або його відокремленого підрозділу.
2.7. Міністр юстиції України, або особа, яка виконує його обов’язки, має право прийняти рішення щодо повторної перевірки додержання субєктом та/або його відокремленим підрозділом вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, лише у тому разі, якщо стосовно працівників Мінюсту (управління юстиції), які проводили планову або позапланову перевірку субєкта та/або його відокремленого підрозділу, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
2.8. Перевірка здійснюється робочою групою, до складу якої можуть входити:
працівники центрального апарату Мінюсту;
працівники центрального апарату Мінюсту та управлінь юстиції;
працівники управлінь юстиції.
2.9. Мінімальний за чисельністю склад робочої групи Мінюсту (управління юстиції) має становити дві особи.
2.10. Для проведення виїзної перевірки видається посвідчення на право проведення перевірки (далі – Посвідчення) в двох примірниках, які підписуються Міністром юстиції України або начальником відповідного управління юстиції (додаток 1). У разі відсутності Міністра юстиції України або начальника відповідного управління юстиції, посвідчення підписується особами, що виконують їх обовязки.
2.11. Посвідчення видається на термін, який забезпечує своєчасне та в повному обсязі проведення перевірки, але не більше ніж на 20 календарних днів.
2.12. У разі потреби, за обгрунтованим письмовим зверненням керівника робочої групи, строк проведення перевірки може бути продовжений Міністром юстиції України або начальником відповідного управління юстиції, але не більше ніж на 10 робочих днів.
2.13. У разі внесення змін до Посвідчення в частині строків та періоду проведення перевірки, а також складу робочої групи, оформлюється додаток до Посвідчення з відповідною інформацією, яка є невід’ємною частиною Посвідчення та підписується Міністром юстиції України або начальником відповідного управління юстиції, чи особами, що виконують їх обовязки.
2.14. Перевірка вважається розпочатою з дати отримання другого примірника Посвідчення субєктом, керівником (або особою, яка виконує його обов’язки) субєкта та/або відокремленого підрозділу субєкта. Про отримання другого примірника Посвідчення субєкт, керівник (або особа, яка виконує його обов’язки) субєкта та/або відокремленого підрозділу субєкта власноруч робить відмітку на першому примірнику Посвідчення.
Керівник робочої групи за своїм підписом, у разі необхідності, разом з посвідченням на перевірку надає субєкту, керівнику субєкта (або особі, яка виконує його обов’язки) та/або відокремленого підрозділу субєкта запит про надання документів, необхідних для проведення перевірки (додаток 2).
2.15. Облік виданих Посвідчень ведеться за місцем їх видачі та реєструється в Журналі обліку посвідчень на право проведення перевірок (додаток 3).
3. Проведення планової перевірки
3.1. Планова перевірка може бути виїзною або безвиїзною.
Безвиїзна перевірка здійснюється у разі неможливості організації проведення перевірки за місцезнаходженням субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
3.2. Під час проведення планової перевірки робоча група детально вивчає, аналізує та оцінює всі необхідні документи (в тому числі з обмеженим доступом, зокрема ті, що містять банківську або комерційну таємницю), які стосуються діяльності субєкта та/або його відокремлених підрозділів з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
3.3. Представники робочої групи мають право знімати копії з будь – яких документів субєкта та/або відокремленого підрозділу субєкта та вимагати їх засвідчення субєктом, керівником субєкта та/або відокремленого підрозділу субєкта.
3.4. У разі існування документа лише в електронній формі, за умови, що даний документ створений субєктом та/або його відокремленим підрозділом, субєкт та/або його відокремлений підрозділ зобовязаний надати його паперову копію, що забезпечує візуальну форму відображення документа, засвідчену підписом субєкта, керівника субєкта або відокремленого підрозділу субєкта, чи осіб, що виконують їх обовязки, та скріплену печаткою субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
У разі неможливості надати паперову копію, що забезпечує візуальну форму відображення документа, проводиться огляд електронного документа, про що складається відповідний акт (додаток 4).
3.5. У випадку здійснення планової безвиїзної перевірки до субєкта та/або його відокремленого підрозділу разом із повідомленням про проведення планової безвиїзної перевірки надсилається запит про надання документів, необхідних для проведення перевірки (додаток 2).
3.6. Вжиття заходів за результатами виявлених під час проведення планових перевірок порушень, здійснюється в установленому законодавством порядку.
4. Проведення позапланової перевірки
4.1. Позапланова перевірка може бути виїзною або безвиїзною.
Безвиїзна перевірка здійснюється у разі неможливості організації проведення перевірки за місцезнаходженням субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
4.2. Позапланова перевірка призначається Міністром юстиції України або особою, яка виконує його обов’язки, за пропозицією керівника самостійного структурного підрозділу, на розгляді якого знаходяться документи, або наявні фактичні обставини, що є підставою для проведення позапланової перевірки.
4.3. Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу Мінюсту.
4.4. Позапланова перевірка може проводитись без створення робочої групи.
4.5. У разі потреби одержання від субєкта та/або його відокремленого підрозділу документів, які необхідні для проведення позапланової безвиїзної перевірки, на адресу субєкта та/або його відокремленого підрозділу надсилається письмовий запит за формою, встановленою у додатку 2 з вимогою надання відповідних документів. Запит підписується Міністром юстиції України, його заступником або начальником відповідного управління юстиції (особою, яка виконує його обовязки).
4.6. Субєкт та/або його відокремлений підрозділ зобовязаний протягом пяти робочих днів надати Мінюсту (управлінню юстиції) всі перелічені в запиті документи або належним чином засвідчені копії. В разі обґрунтованої неможливості надати необхідні документи, субєкт та/або його відокремлений підрозділ зазначає їх причини.
4.7. Позапланова перевірка здійснюється з урахуванням положень пунктів 3.2 – 3.4 цього Порядку.
4.8. Вжиття заходів за результатами виявлених під час проведення позапланових перевірок порушень, здійснюється в установленому законодавством порядку.
5. Оформлення результатів перевірок
5.1. За результатами планових та позапланових перевірок робоча група або особа, якій доручено проведення перевірки, складає у двох примірниках Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму (далі – Акт перевірки) за формою, встановленою у додатку 5.
Акт перевірки підписують члени робочої групи, або особа якій доручалось проведення позапланової перевірки, та субєкт, керівник субєкта та/або відокремленого підрозділу, або особи, які виконують їх обовязки, не пізніше дати закінчення терміну дії посвідчення на проведення перевірки.
5.2. У разі, якщо перевірки здійснювались за місцезнаходженням субєкта та/або його відокремленого підрозділу, які знаходяться в різних адміністративно-територіальних одиницях, виявлені факти невиконання (неналежного) виконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, можуть викладатися в різних Актах перевірки.
5.3. До примірника Акта перевірки Мінюсту (управління юстиції) обов’язково додаються матеріали перевірки – копії документів, витяги з документів, належним чином засвідчені субєктом та/або його відокремленим підрозділом, пояснення, протоколи та інші документи згідно з переліком, зазначеним в Акті перевірки.
Інформація, що міститься в Акті перевірки, не підлягає розголошенню співробітниками Мінюсту (управління юстиції), яким вона стала відома. Акт та матеріали перевірки не підлягають передачі юридичним чи фізичним особам, а також іншим органам, за винятком випадків, передбачених законодавством.
5.4. При складанні Акта перевірки мають бути додержані обєктивність і вичерпність опису виявлених фактів і даних.
5.5. Не допускається викладати в Акті перевірки припущення та факти, не підтверджені документально.
5.6. В Акті перевірки викладаються всі виявлені під час перевірки факти невиконання (неналежного виконання) субєктом та/або його відокремленим підрозділом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
За результатами перевірки, у разі встановлення фактів порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, керівник робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, вказує в Акті перевірки пропозиції щодо застосування до субєкта відповідних заходів впливу.
У разі усунення субєктом та/або його відокремленим підрозділом в ході проведення перевірки порушень та недоліків, виявлених під час проведення перевірки, це відображається в Акті перевірки.
5.7. Будь-які виправлення та доповнення в Акті перевірки після його підписання членами робочої групи або особою, якій доручено проведення позапланової перевірки, не допускаються. Про виявлення описок після підписання Акта перевірки, субєкт та/або його відокремлений підрозділ повідомляється письмово.
5.8. У разі ненадання субєктом та/або його відокремленим підрозділом, що перевіряється, документів, необхідних для проведення перевірки, за наявності причин (втрата, вилучення документів тощо) в Акті перевірки робиться запис про це із зазначенням причин.
5.9. Якщо член робочої групи не згодний із змістом Акта перевірки, він має право викласти в письмовій формі свою окрему думку з обґрунтуванням і додати її до Акта перевірки.
5.10. У разі відмови субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу, або особи, яка виконує його обовязки, підписати Акт перевірки, про це робиться відмітка на обох примірниках Акта перевірки. При цьому, у керівника залишається право надати в письмовій формі заперечення до Акту перевірки.
Один з примірників Акта перевірки під особистий підпис вручається субєкту, керівнику субєкта та/або відокремленого підрозділу субєкта, другий примірник зберігається в Мінюсті (управлінні юстиції).
5.11. У разі відмови субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу отримати другий примірник Акта перевірки та зробити про це підпис на першому примірнику Акта, керівник робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, робить відповідний запис у двох примірниках Акта перевірки в місці, визначеному для підпису представником субєкта та/або його відокремленим підрозділом. Протягом п’яти робочих днів другий примірник Акта перевірки направляється субєкту та/або його відокремленому підрозділу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
5.12. Зауваження до Акта перевірки можуть надаватися субєктом та/або його відокремленим підрозділом протягом трьох робочих днів з дати отримання другого примірника Акта перевірки. Ці зауваження є невід’ємною частиною Акта перевірки.
5.13. Акт перевірки, не пізніше наступного робочого дня з дати його підписання, реєструється в журналі результатів проведення перевірок, що зберігається в Мінюсті (управлінні юстиції) (додаток 8).
6. Права, обов’язки та відповідальність керівника та членів робочої групи або особи, якій доручено проведення перевірки
6.1. Керівник, члени робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, при проведенні перевірки мають право:
безперешкодно входити за службовим посвідченням до приміщень субєкта та/або його відокремленого підрозділу;
мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у зв’язку з реалізацією своїх повноважень;
вимагати в межах своєї компетенції у субєкта, посадових осіб субєкта та/або його відокремленого підрозділу надання письмових пояснень;
у разі якщо є дані, які свідчать про наявність реальної загрози життю, здоров’ю або майну членів робочої групи, звертатися до правоохоронних органів для вжиття спеціальних заходів забезпечення безпеки;
у разі недопуску до проведення перевірки, застосування щодо членів робочої групи насильства, звертатися до органів внутрішніх справ для вжиття заходів відповідно до законодавства;
узгоджувати із субєктом, керівництвом субєкта та/або його відокремленого підрозділу (або особами, що виконують їх обов’язки) організаційні питання щодо проведення перевірки;
користуватися іншими повноваженнями, визначеними законодавством.
6.2. Керівник, члени робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, при проведенні перевірки зобов’язані:
вручити субєкту, керівнику субєкта (чи особі, яка виконує його обовязки) в приміщенні субєкта та/або його відокремленого підрозділу або в приміщенні Мінюсту (управління юстиції) другий примірник Посвідчення та отримати від цієї особи відмітку про це на першому примірнику Посвідчення. У разі відмови субєкта, представника субєкта та/або його відокремленого підрозділу поставити відмітку про отримання другого примірника Посвідчення керівник робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, робить відповідний запис та засвідчує це власним підписом;
повідомити (усно) субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу (особу, яка виконує його обовязки) про права, обов’язки та повноваження членів робочої групи або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки, причину та мету перевірки, про права, обов’язки та відповідальність субєкта та посадових осіб субєкта;
визначити перелік необхідних для перевірки документів та терміни їх надання;
скласти Акт про відмову субєкта та/або його відокремленого підрозділу від проведення перевірки (додаток 6);
узгодити інші організаційні питання щодо проведення перевірки.
6.3. Акт про відмову субєкта та/або його відокремленого підрозділу від проведення перевірки складається у разі:
а) недопуску членів робочої групи або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки, до приміщень субєкта та/або його відокремленого підрозділу;
б) відмови субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу (осіб, які виконують їх обовязки) поставити на першому примірнику Посвідчення підпис та/або зазначити прізвище, ініціали, посаду особи та дату отримання нею другого примірника Посвідчення;
в) відмови субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу (осіб, які виконують їх обовязки) повернути перший примірник Посвідчення;
г) відмови (ухилення) субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу (осіб, які виконують їх обовязки) у наданні документів, необхідних для проведення перевірки;
У разі відсутності субєкта та/або його відокремленого підрозділу за місцезнаходженням, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, та фізичної особи – підприємця, скласти Акт про відсутність субєкта (відокремленого підрозділу субєкта) за місцезнаходженням (додаток 7);
6.4. У разі відмови субєкта, керівника субєкта (особи, яка виконує його обовязки) на усний запит членів робочої групи або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки, надати документи чи належним чином засвідчені копії документів (витяги з документів) керівник робочої групи або особа, якій доручено проведення перевірки, вручає субєкту, керівнику субєкта та/або його відокремленого підрозділу (особі, яка виконує його обовязки) запит про надання документів, необхідних для проведення перевірки (додаток 2), із зазначенням часу та дати надання необхідних документів.
6.5. Керівник, члени робочої групи або особа, якій доручено проведення позапланової перевірки, під час проведення перевірки несуть відповідальність згідно з законодавством.
7. Права, обов’язки та відповідальність субєкта, посадових осіб субєкта
7.1. Субєкт, посадові особи субєкта та/або його відокремленого підрозділу під час проведення перевірки мають право отримувати від робочої групи, або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки, інформацію про:
порядок проведення превірки;
права та обов’язки членів робочої групи або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки;
права та обов’язки субєкта, посадових осіб субєкта та/або його відокремленого підрозділу.
7.2. Субєкт та/або його відокремлений підрозділ та його посадові особи під час проведення перевірки зобов’язані:
допустити членів робочої групи або особу, якій доручено проведення перевірки, до приміщень, у яких субєкт та/або його відокремлений підрозділ здійснює свою діяльність;
підтвердити повноваження субєкта, керівника субєкта та/або його відокремленого підрозділу (або осіб, які виконують їх обов’язки) відповідними документами;
отримати другий примірник Посвідчення; поставити на першому примірнику Посвідчення підпис із зазначенням прізвища, ініціалів, посади та дати отримання другого примірника Посвідчення, повернути перший примірник Посвідчення керівнику робочої групи або особі, якій доручено проведення позапланової перевірки;
забезпечити членів робочої групи або особі, якій доручено проведення позапланової перевірки необхідні умови для проведення перевірки;
надавати членам робочої групи або особі, якій доручено проведення позапланової перевірки, документи, копії документів, витяги з документів, необхідних для проведення перевірки. Документи надаються керівнику робочої групи або особі, якій доручено проведення позапланової перевірки, разом з переліком наданих документів та дати їх надання;
надавати письмові пояснення керівнику робочої групи або особі, якій доручено проведення позапланової перевірки;
підписати та скріпити печаткою субєкта та/або його відокремленого підрозділу паперову копію електронного документа або підписати Акт огляду електронного документа;
виконувати інші вимоги законодавства, що регулюють питання проведення перевірки.
7.3. Субєкт, посадові особи субєкта та/або його відокремленого підрозділу за невиконання своїх обов’язків під час проведення перевірки несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
7.4. Субєкт, керівник субєкта та/або його відокремлений підрозділ (особи, які виконують їх обовязки) може оскаржити дії членів робочої групи або особи, якій доручено проведення позапланової перевірки, уповноваженій особі Мінюсту (управління юстиції), яка видала Посвідчення на проведення перевірки. Подання скарги не зупиняє проведення перевірки.
Директор Департаменту нотаріату,
фінансового моніторингу юридичних послуг
та реєстрації адвокатських обєднань К.І.Чижмарь
Додаток 1
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
примірник № ___
Додаток 2
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 3
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 4
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 5
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 6
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 7
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
Додаток 8
до Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства юстиції України
«Про затвердження Порядку проведення перевірок
Міністерством юстиції України
суб’єктів первинного фінансового моніторингу»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Наказу «Про затвердження Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України субєктів первинного фінансового моніторингу» (далі – проект Наказу) розроблено з метою забезпечення реалізації вимог пункту 1 частини 2 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» від 18.05.2010 №2258-VІ (далі – Закон).
2. Мета і шляхи її досягнення
Проектом Наказу пропонується затвердити Порядок проведення перевірок Міністерством юстиції України (далі – Мінюст) субєктів первинного фінансового моніторингу (далі – Порядок).
Відповідно до Порядку, Мінюст здійснює нагляд за субєктами первинного фінансового моніторингу щодо дотримання ними вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, шляхом проведення планових та позапланових перевірок, в тому числі виїзних.
Порядок надасть можливість забезпечити реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, спрямованої на захист життєво важливих інтересів суспільства і держави, забезпечення умов для сталого економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності національної економіки.
У разі прийняття Наказу, дія Порядку пошириться на таких субєктів первинного фінансового моніторингу:
нотаріусів;
адвокатів;
субєктів господарювання, що надають юридичні послуги.
Порядком врегульовано процедуру проведення планових та позапланових перевірок, передбачено порядок організації та підготовки до перевірки, а також механізм оформлення результатів перевірок.
Окрім того, Порядком передбачені права, обовязки та відповідальність керівника та членів робочої групи, а також права, обовязки та відповідальність посадових осіб субєктів первинного фінансового моніторингу.
3. Правові аспекти
Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:
Конституція України;
Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму».
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація заходів, передбачених проектом Наказу, не потребує матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект Наказу направлено на погодження до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Державного комітету фінансового моніторингу України..
6. Регіональний аспект
Проект Наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.
7. Запобігання корупції
У проекті Наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.
8. Громадське обговорення
З метою організації консультацій з громадськістю проект Наказу буде розміщено на веб-сайті Мінюсту.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект Наказу не стосується соціально-трудової сфери.
10. Прогноз результатів
Прийняття Наказу забезпечить єдиний Порядок проведення Мінюстом планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних, щодо дотриманням субєктами первинного фінансового моніторингу, вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Міністр О.В.Лавринович
«____» ____________ 2010 року
Аналіз регуляторного впливу
до проекту наказуМіністерства юстиції України «Про затвердження Порядку
проведення перевірок Міністерством юстиції України субєктів первинного фінансового моніторингу»
1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання.
18 травня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» № 2258-VI (далі – Закон).
Зазначений Закон викладає у новій редакції Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», який регулює відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням тероризму.
Згідно із частиною першою статті 14 Закону державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму щодо нотаріусів, адвокатів та інших осіб, що надають юридичні послуги здійснюється Міністерством юстиції України (далі – Мінюст).
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 14 Закону Мінюст зобовязаний здійснювати нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму за діяльністю відповідних субєктів первинного фінансового моніторингу, зокрема шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних.
У звязку з цим, з метою реалізації вимог статті 14 Закону Мінюстом розроблено проект наказу «Про затвердження Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів первинного фінансового моніторингу» (далі – проект Наказу).
2. Визначення цілей державного регулювання
Проект Наказу спрямований на виконання пункту 1 частини другої статті 14 Закону та врегулювання порядку проведення працівниками Мінюсту та його територіальних органів перевірок діяльності субєктів первинного фінансового моніторингу щодо додержання ними вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей
Залишення існуючого правового регулювання даної сфери суспільних відносин без змін.
Тому, даний альтернативний спосіб досягнення визначених цілей державного регулювання не є доцільним.
Обраний спосіб - прийняття наказу Мінюсту «Про затвердження Порядку проведення перевірок Міністерством юстиції України суб’єктів первинного фінансового моніторингу» є оптимальним способом досягнення цілей державного регулювання, оскільки, розроблений з метою виконання вимог статті 14 Закону.
Прийняття проекту Наказу врегулює механізм проведення Мінюстом перевірок субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
4. Механізм і заходи, які забезпечать розвязання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акта
Проектом Наказу пропонується затвердити Порядок проведення перевірок Міюстом субєктів первинного фінансового моніторингу (далі - Порядок).
В разі прийняття проекту Наказу, відповідно до Порядку, Мінюст та його територіальні органи проводитимуть перевірки субєктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за якими він здійснює.
Таким чином, дія проекту Наказу поширюватиметься на таких субєктів первинного фінансового моніторингу:
нотаріусів;
адвокатів;
фізичних осіб – субєктів господарювання, що надають юридичні послуги;
юридичних осіб – субєктів господарювання, що надають юридичні послуги.
Відповідно до Порядку, Мінюст має право здійснювати планові та позапланові перевірки, у тому числі виїзні.
Порядком врегульовано процедура проведення планових та позапланових перевірок, передбачено порядок організації та підготовки до перевірки, а також механізм оформлення результатів перевірок.
Перевірка здійснюватиметься працівниками центрального апарату Мінюсту та працівниками його територіальних органів.
Порядком передбачено затвердження Мінюстом Плану проведення перевірок на відповідний квартал, відповідно до якого здійснюватимуться планові перевірки субєктів первинного фінансового моніторингу.
В свою чергу, позапланові перевірки призначатимуться Міністром юстиції України , або особою, яка виконує його обов’язки.
За результатами планових та позапланових перевірок складається Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Окрім того, Порядком передбачені права, обовязки та відповідальність керівника та членів робочої групи, а також права, обовязки та відповідальність посадових осіб субєктів первинного фінансового моніторингу.
Враховуючи вищевикладене, ступінь ефективності основних принципів і способів досягнення цілей оцінюється як високий.
5. Обґрунтування можливості досягнення результатів прийняття запропонованого регуляторного акта
Негативний вплив зовнішніх факторів на дію цього регуляторного акта відсутній.
Реалізація положень регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.
Впровадження проекту Наказу надасть можливість Мінюсту здійснювати функцію нагляду за субєктами первинного фінансового моніторингу щодо дотримання ними вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та дозволить встановити прозорий та ефективний порядок проведення перевірок.
6. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта
Очікувані результати від прийняття запропонованого акта:
| Обєкт впливу | Витрати | Вигоди |
| Держава | Додаткових витрат не потребує | Виявлення та усунення недоліків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму |
| Громадяни | Дія акта не поширюється | |
| Субєкти господарювання, які надають юридичні послуги, нотаріуси, адвокати | Можливі незначні затрати часу та коштів, зокрема на засвідчення певних копій документів | Зменшення ризиків бути використаними з метою легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму |
7. Обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акта
Термін дії регуляторного акта необмежений, оскільки строк дії Закону, на виконання якого розроблено даний регуляторний акт, необмежений у часі.
8. Визначення показників результативності регуляторного акта
Показники результативності регуляторного акта є належне виконання субєктами первинного фінансового моніторингу вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність субєктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також прозора та ефективна процедура проведення перевірок працівниками Мінюсту (управління юстиції).
Рівень поінформованості субєктів первинного фінансового моніторингу з основних положень регуляторного акта – високий, оскільки проект Наказу розміщено на офіційному веб-сайті Мінюсту.
Проект Наказу поширюється на субєктів первинного фінансового моніторингу, регулювання та нагляд за якими здійснює Мінюст.
Реалізація положень регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.
Розмір коштів і час, що витрачатимуться субєктами первинного фінансового моніторингу, пов’язані з виконанням вимог регуляторного акта – можливі незначні затрати часу та коштів, зокрема на засвідчення певних копій документів.
Показниками результативності регуляторного акта є:
кількість перевірених субєктів первинного фінансового моніторингу, на яких поширюється дія регуляторного акта;
кількість застосованих Мінюстом заходів впливу до субєктів первинного фінансового моніторингу за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
9. Визначення заходів за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись шляхом аналізу статистичних даних за показниками, визначеним у восьмому розділі Аналізу регуляторного впливу.
Для визначення результативності даного регуляторного акта послідовно буде здійснюватись базове, повторне та періодичні відстеження.
Базове відстеження буде проведене після набрання чинності цього регуляторного акта.
Повторне відстеження буде здійснено через півтора року після набрання чинності регуляторного акта.
Періодичне відстеження дії регуляторного акта передбачається здійснювати один раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.
Аналіз регуляторного впливу підготовлено Міністерством юстиції України (01001 м. Київ, вул. Городецького, 13, тел. 044- 486-41-68, факс 044-486-41-56).
Міністр Олександр Лавринович
| На попередню сторінку |









